Bardzo popularnym stylem wnętrzarskim jest styl marynistyczny. To sposób projektowania, który pozwala włączyć nadmorski sposób życia w przestrzeń, nadając jej marynistyczny charakter. Wystrój marynistyczny króluje w nadmorskich domach, kwaterach wakacyjnych oraz posiadłościach pasjonatów mórz i oceanów.
Historia stylu marynistycznego
Wywodzący się z domów wakacyjnych w Hamptons, Nowej Anglii i Cape Cod wystrój marynistyczny zyskał prawdziwą popularność w latach 80. XX wieku. Jednak w ostatnich latach trend odrodził się. Obecnie wygląda mniej kiczowato, ale za to dużo bardziej szykownie. Współczesny trend dekorów marynistycznych opiera się na naturalnej palecie kolorów w połączeniu z warstwowymi teksturami i organicznymi materiałami.
Kluczowe cechy wystroju marynistycznego
Styl marynistyczny łączy wnętrza z atmosferą oceanu, tworząc jasne przestrzenie. Definiuje go neutralna paleta kolorów inspirowana morzem. W przeciwieństwie do nadmorskich inspiracji w stylu hampton styl marynistyczny skupia się bardziej na żeglarskich motywach. Za dodatki w marynistycznym wnętrzu będą służyć akcenty muszli i koła ratunkowe.
Kolorystyka niebiesko-biało-czerwona
Każdy styl projektowania wymaga właściwego doboru palety kolorów. Jak wiadomo, żeglarstwo jest związane z morzem, kolory dla tego stylu czerpane są więc z natury. Chłodna tonacja palety kolorów to właściwy wybór – niebieski i biały to podstawa. W stylu marynistycznym często spotykamy białą boazerię. Różnorodność faktur wprowadza poczucie domu i ciepła do przestrzeni. Dzięki zastosowanej kolorystyce przenosimy się w nadmorski wystrój. Chociaż tłem może być neutralna paleta kolorów, to warto użyć odważnych błękitów z odrobiną rozgrzewających czerwieni i terakoty inspirowanej koralowcami. Styl marynistyczny nie musi być realizowany poprzez kolory farb. Stylizację może dopełnić chociażby granatowa sofa i poduszki w czerwono-białe paski.
Paski, paski i jeszcze raz paski
Paski w stylu marynistycznym naśladują natychmiast rozpoznawalny styl hampton, jednak nie są tak przesadzone. Sprawdzone tkaniny nadają świeży charakter i jednocześnie ożywiają wnętrze. Motywy w paski to podstawa w marynistycznym domu. Wzory te można włączyć w postaci miękkich mebli, tapet czy dywanów. Zwietrzała tekstura drewna wnosi do przestrzeni surowość statków. Wykorzystanie elementów drewnianych z widocznymi sękami to podstawowy element stylu marynistycznego.
Dodatki żeglarskie
Współczesny styl marynistyczny pozbył się bezpośrednich odniesień żeglarskich. Zamiast tego polega na bardziej sugestywnych nawiązaniach do morza. Może wyrażać się poprzez dzieła sztuki, inspirowane wybrzeżem lub rzeźby, wykonane z wyrzuconego na brzeg drewna lub muszli. Warto rozważyć także dodanie modeli statków na półkach z książkami i kotwic na ścianie. W razie potrzeby można również użyć lin, na przykład podczas wieszania półek lub zasłon. Wiklina i rattan, szeroko rozpowszechnione w krajobrazie nadmorskim, zapewniają naturalny wygląd. Materiały te mogą mieć swoje odzwierciedlenie w postaci krzeseł, taboretów lub koszy.
Wprowadź styl marynistyczny do swojego wnętrza z marką Nautica Home
Nautica Home to marka premium, która oferuje tekstylia w stylu marynistycznym. Asortyment obejmuje m. in. pościel, ręczniki, narzuty, koce, a także poduszki dekoracyjne. Wszystkie produkty Nautica Home wpisują się doskonale w założenia tego stylu. Najczęściej proponowane są w różnych odcieniach niebieskiego, granatu i bieli z dodatkiem ciepłej czerwieni. Żeglarskie motywy i marynistyczne wzory Nautica Home to idealna propozycja dla wielbicieli nadmorskiego klimatu we wnętrzach.
Przeczytaj także:
- Czym charakteryzuje się styl glamour we wnętrzach?
- Jak urządzić wnętrze w stylu hampton?
- Tekstylia w stylu marynistycznym od Nautica Home
- Produkty marki Nautica Home już w Polsce