Jeśli kochasz zegarki, to wiesz że te od Rolexa to prawdziwe perełki. Jakość i kunszt zegarmistrzowski marki jest niezaprzeczalny. Rolex to synonim niezawodności, elegancji i luksusu. Poniżej przedstawiamy sześć z pierwszych modeli tej wyjątkowej marki, którymi powinien zainteresować się każdy kolekcjoner czasomierzy.
1. Prince
Wyprodukowany po raz pierwszy w 1928 roku Prince idealnie oddaje ducha lat trzydziestych. Model ten, charakteryzujący się dwuczęściowymi tarczami w stylu art deco, często nazywany był „zegarkiem lekarzy” ze względu na oddzielne pokrętło sekundowe, które jest wygodne do mierzenia tętna. Modele Prince szybko zyskały reputację zegarka o wysokiej jakości. Wiele zegarków z tego modelu posiadało zegarmistrzowski certyfikat Międzynarodowej Komisji Koordynacji Prac Obserwatoriów Chronometrycznych, co w tamtych czasach było rzadkością.
2. Oyster
W 1926 roku marka Rolex uczyniła ogromny krok naprzód, tworząc pierwszy wodoodporny i pyłoszczelny zegarek naręczny. Nawiązując do kluczowej funkcji zegarka, nadano mu nazwę Oyster (ang. ostryga), jako że został wyposażony w hermetycznie szczelną kopertę, która w optymalny sposób ochraniała precyzyjny mechanizm. W 1931 roku Rolex opracował pierwszy na świecie automatycznie nakręcany mechanizm opierający się na wirniku. W ten sposób powstał model Oyster Perpetual, który do dziś jest symbolem uniwersalnego i klasycznego stylu. Model wyróżnia się przykuwającą wzrok tarczom w eleganckich, stonowanych kolorach.
3. Submariner
Wprowadzony na rynek w 1953 roku, model Submariner był pierwszym naręcznym zegarkiem dla nurków. Model posiadał wodoodporność aż do 100 metrów (330 stóp). Jego debiut to kolejny – po skonstruowaniu przez firmę Rolex w 1926 roku modelu Oyster, pierwszego wodoodpornego zegarka na świecie – kamień milowy w rozwoju myśli technicznej. Submariner był zegarkiem przełomowym i punktem zwrotnym w historii zegarmistrzostwa, wyznaczającym nowe standardy dla zegarków dla nurków. Choć model został stworzony z myślą o nurkach z biegiem lat okazało się, że świetnie sprawdza się on też na lądzie. Submariner szybko został klasycznym zegarkiem, który dziś można znaleźć na rękach podróżników, sportowców, reżyserów czy artystów.
4. Day-Date
Day-Date zadebiutował w 1956 roku i był pierwszym wodoszczelnym i samonakręcającym się chronometrem z nowoczesnym kalendarzem i wyświetlaniem pełnych nazw dni tygodnia w okienku na tarczy, obok daty. Wyjątkowa dokładność, niezależność, czytelność i prezencja tego prestiżowego modelu sprawiła, że szybko stał się on symbolem wysokiego statusu.
Day-Date był i jest do dziś uosobieniem prestiżu. Noszą go prezydencji i liderzy wielu krajów. Model jest łatwo rozpoznawalny dzięki legendarnej już metalowej bransolecie President z półokrągłymi, trójelementowymi ogniwami, która została opracowana w 1956 roku z okazji premiery Day-Date.
5. Daytona
Model Cosmograph Daytona, wprowadzony na rynek w 1963 roku, został zaprojektowany z myślą o zawodowych kierowcach wyścigowych. To zegarek legenda, na zawsze połączony za sprawą nazwy i funkcji ze światem sportów motorowych. Pięćdziesiąt lat po premierze model Cosmograph Daytona nadal jest klasą samą w sobie wśród sportowych chronografów. Projekt i wygląd modelu są przykładem mistrzowskiej precyzji. Daytona to zegarek idealny do odczytu pomiaru upływu czasu i średnich prędkości za sprawą wyjątkowo czytelniej tarczy i pierścienia ze skalą tachymetru, trzema licznikami i przyciskami. Centralna wskazówka sekundowa umożliwia odczyt czasy z dokładnością do 1/8 sekundy.
6. Milgauss
Rolex Milgauss został zaprojektowany z myślą o potrzebach i wymaganiach środowiska naukowego. Model jest odporny na działanie pola magnetycznego o sile do 1000 gausów. Pole magnetyczne o sile od 50 do 100 gausów może wpływać na niezawodność i dokładność zwykłego zegarka mechanicznego. Tymczasem naukowcy podczas swojej pracy często są narażeni na działanie pól magnetycznych o sile o wiele większej. Odpowiedzią marki Rolex na to wyzwanie jest model Milgauss – pierwszy zegarek tego typu. Stąd też wzięła się nazwa zegarka – „mille” to po francusku tysiąc. Milgauss zyskał rozpoznawalność jako zegarek znajdujący się na nadgarstkach naukowców pracujących dla Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie.