Perspektywy dla segmentu apartamentów w Polsce są bardzo dobre. Ekskluzywnych lokali przybywa i zdaniem ekspertów rynek dalej będzie się rozwiał. Analitycy obserwują także trend, w którym klienci sprzedają domy i przenoszą się do apartamentów ulokowanych w centrach miast.
Z początkiem bieżącego roku firma Open Finance opublikowała raport, z którego można wywnioskować, że za równowartość przeciętnego 3-pokojowego mieszkania w dużym mieście można myśleć o wyprowadzce za miasto do 150-metrowego domu postawionego na działce o powierzchni 1000 mkw. Zdaniem agencji nieruchomości Partners International jest jednak rozwiązanie lepsze od obu alternatyw, które z roku na rok wybiera coraz więcej polaków. To luksusowy apartament, dający swoim mieszkańcom komfort życia na dużej przestrzeni, przy jednoczesnej możliwości powierzenia wielu obowiązków wyspecjalizowanym firmom zarządzającym obiektem.
– Na rynek trafia w ostatnich latach bogata oferta apartamentów położonych w samych centrach miast, w topowych lokalizacjach, z dostępem do bogatej infrastruktury miejskiej – mówi Grzegorz Wysok z Partners International. – Czyli coś co jeszcze kilka lat temu było praktycznie niedostępne.
Dodatkowo zdaniem eksperta deweloperzy, aby sprostać rosnącym wymaganiom klientów, kładą szczególny nacisk nie tylko na jakość, ale również na rozwiązania oraz udogodnienia dopasowane indywidualnie do potrzeb potencjalnego nabywcy, który ma swój specyficzny styl życia, preferencje czy zainteresowania.
Dom kontra apartament – co się bardziej opłaca?
Jak zauważa Partners International zakup działki pod budowę domu to nie jedynie kwota, jaką przyjdzie przyszłym właścicielom zapłacić jednorazowo za grunt. Pod uwagę trzeba brać także szereg cyklicznych opłat za jego użytkowanie, niejednokrotnie także konieczność doprowadzenia do posesji mediów czy zapewnienie dojazdu utwardzoną drogą. Zakup gruntu pod budowę – zwłaszcza na obrzeżach miast czy poza jego granicami – wiąże się również z szeregiem procedur, zdobywania pozwoleń i uzyskiwania decyzji, które pociągają za sobą nie tylko koszty finansowe, ale także ogrom czasu i konieczność precyzyjnego rozeznania w gąszczu przepisów. W przypadku zakupu apartamentu, wszelkie zawiłe formalności są po stronie inwestora, a nabywcy luksusowego lokum pozostają tematy związane z wyborem aranżacji wnętrza swojego mieszkania.
– Na rynku obserwujemy obecnie trend, w którym klienci sprzedają domy i przenoszą się do apartamentów ulokowanych w Centrach miast – informuje Wysok. – Bardzo wiele z nich jest kupowanych pod kątem inwestycyjnym. Nabywając apartament w centrum miasta klienci kupują nie tylko lokalizację, ale także czas i wygodę jaką daje choćby usługa concierge.
Bezpieczna lokata kapitału
Według eksperta ze strony stricte ekonomicznej decyzja o zakupie nieruchomości powinna zawsze wiązać się z decyzją o późniejszej sprzedaży. Lokując środki w budowę luksusowego domu lub zakup prestiżowego apartamentu musimy rozważyć, która z opcji nie przyniesie w przyszłości strat. Analizy rynku deweloperskiego są jednoznaczne: ceny mieszkań nadal idą w górę i nic nie zapowiada, by na przestrzeni kolejnych lat ten trend miał się zmienić a inwestycja w mieszkanie segmentu premium jest obarczona najmniejszym ryzykiem utraty na wartości. Apartament jest więc doskonałą i bezpieczną lokatą kapitału.
– Perspektywy dla segmentu apartamentów w Polsce są bardzo dobre – twierdzi Wysok. – Ekskluzywnych produktów przybywa i uważam, że ten trend się utrzyma. Jeżeli dodamy do tego, że apartamenty w centrach największych Polskich miast są ciągle o 5 do 10 razy tańsze niż apartamenty w krajach Europy Zachodniej i nawet niektórych krajów Europy Środkowej to daje nam to potwierdzenie, że zakup apartamentu w centrum miasta to bardzo dobra lokata kapitału – reasumuje.