Ponieważ popyt na mieszkania wciąż przewyższa podaż, projektanci i architekci coraz częściej stawiają na domy, które można zbudować szybko i tanio, ale które jednocześnie zachwycą stylem przyszłych właścicieli. To wszystko zapewniają najnowsze projekty domów z prefabrykatów, które łączą w sobie prostotę z wyjątkowym design
MUJI – minimalistyczne chatki z Japonii
W 2017 roku na rynek trafił nietuzinkowy projekt firmy MUJI, która specjalizuje się w produkcji innowacyjnych rozwiązań dla gospodarstw domowych i biur. Minimalistyczny dom jest zbudowany z drewna cedrowego i ma powierzchnię zaledwie 10 metrów kwadratowych. Znajduje się tu miejsce do spania, niewielki aneks kuchenny, łazienka z wanną oraz kominek. Domki MUJI są tak lekkie i łatwe w transporcie, że bez trudu można je ustawić w wybranym przez klienta miejscu. Chatki zachwycają także prostym, ale jednocześnie stylowym wnętrzem. To prawdziwa gratka dla miłośników designu. Według informacji podanych przez MUJI podczas prezentacji chatek, ich ceny będą się wahać od 3 do 5 milionów jenów (ok. 96 – 160 tysięcy złotych).
Niezwykły Gapahuk
Jednak domy z prefabrykatów to nie tylko specjalność architektów z Japonii. Jakiś czas temu designerskie portale podbił projekt firmy Snøhetta. Dom o nazwie Gapahuk, bo onim mowa, został zaprojektowany dla firmy Rindalshytter, norweskiego producenta domów wypoczynkowych. Kształt chatki nawiązuje do jej nazwy, oznaczającej prowizoryczne schronienie, które tworzy się w trudnych warunkach podczas górskiej wspinaczki w Norwegii. Wewnątrz domu ma otwarty plan, na którym mieści się salon, kuchnia i jadalnia, z widokiem na osłonięte zewnętrzne patio. W salonie znajduje się stylowy czarny kominek. W domu znajduje się także sypialnia główna, dwie mniejsze sypialnie i rodzinna łazienka. Na zewnątrz znajdziemy miejsce do przechowywania różnych rzeczy, np. wioseł, czy kamizelek ratunkowych. Dodatkowo nachylenie dachu Gapahuk zostało zaprojektowane tak, aby można było umieścić na nim panele słoneczne, dzięki czemu dom nie będzie wymagał podłączenia do sieci elektrycznej.
Polski dom z paczki
A co powiecie na domek z paczki, który można samemu złożyć jak klocki lego i to zaledwie w jedną dobę? Na pomysł stworzenia takiego rozwiązania wpadł polski konstruktor Aleksander Kawiński. Z myślą o młodych ludziach wchodzących w dorosłe życie, skonstruował dom z paczki. 25-metrowa przestrzeń to jedno pomieszczenie łączące funkcje salonu, sypialni i kuchni oraz łazienki. Przed domem może znaleźć się spory taras. Projekt Kawińskiego to jednak nie jedyny dostępny na naszym rynku dom z paczki. W Polsce znajdziemy jeszcze klika innych firm oferujących podobne rozwiązania, jak na przykład Grand DLL. Najmniejszy dom w ofercie tej firmy ma 47 m2, a jego cena, z montażem i wykonaniem fundamentu oscyluje na poziomie 140 tysięcy złotych.