Od 2007 roku najlepiej opłacanym tenisistą świata był Roger Federer. Chociaż 42-letni zawodnik przeszedł już na emeryturę, to nadal zarabia szacunkowo 95 milionów dolarów rocznie. Tymczasem jeden z jego dawnych rywali otwiera listę pt. „Najlepiej zarabiający tenisiści świata”.
Najlepiej zarabiający tenisiści świata
W sumie dziesięciu najlepiej zarabiających graczy zgromadziło w ciągu ostatnich 12 miesięcy 196 milionów dolarów. Liczba ta oznacza spadek o 38% w porównaniu z zeszłym rokiem i o 43% w porównaniu z rekordowym rokiem 2020. Straty to efekt zakończenia kariery przez Rogera Federera i Serenę Williams.
1. Novak Djoković – 38,4 miliona dolarów
36-letni Serb w lipcu na Wimbledonie przegrał z Carlosem Alcarazem i stracił pierwsze miejsce w rankingu ATP Tour. Powstrzymał jednak Alcaraza w finale Western & Southern Open oraz Daniiła Miedwiediewa w finale US Open, zapewniając sobie 24. tytuł Wielkiego Szlema. Jego zarobki przed opodatkowaniem wynoszą ponad 510 milionów dolarów.
2. Carlos Alcaraz – 31,4 miliona dolarów
Alcaraz w wieku 20 lat jest już czołowym tenisistą świata. To triumfator US Open 2022 i Wimbledonu 2023, a także wielokrotny lider rankingu ATP. Porównywany jest do Rafaela Nadala.
3. Iga Świątek – 22,4 miliona dolarów
Czerwcowe zwycięstwo Świątek w French Open zapewniło jej cztery tytuły Wielkiego Szlema w karierze. 22-letnia polska gwiazda była numerem 1 rankingu WTA Tour przez ponad 70 tygodni z rzędu.
4. Daniił Miedwiediew – 20,1 miliona dolarów
Miedwiediew, mieszkający w Monako, z powodzeniem balansuje na marketingowej linii. Mistrz US Open 2021 i były numer 1 na świecie jest ambasadorem linii odzieży i obuwia marki Lacoste.
5. Rafael Nadal – 15,5 miliona dolarów
Po sezonie 2022, w którym Nadal zdobył dwa tytuły Wielkiego Szlema, tenisista boryka się z kontuzją biodra. 37-letni Hiszpan zapowiedział, że rok 2024 będzie prawdopodobnie jego ostatnim w karierze. Podobnie jak Djoković Nadal zarabia ponad 510 milionów dolarów przed opodatkowaniem.
6. Emma Raducanu – 5,3 miliona dolarów
Raducanu właśnie wraca na kort po operacji obu rąk i kostki. Będzie miała także nowego trenera. Warto podkreślić, że Raducanu spośród wszystkich tenisistek miała najwyższe średnie zaangażowanie w posty w mediach społecznościowych promujące sponsorów.
7. Coco Gauff – 15,2 miliona dolarów
Gauff wygrała Citi Open w Waszyngtonie, Western & Southern Open w Cincinnati oraz US Open. To jej największe zwycięstwa w karierze. Gauff powoli i systematycznie buduje swój biznes.
8. Casper Ruud – 14,4 miliona dolarów
Rok 2022 dla Ruuda był dobry – zdobył cztery tytuły turniejowe, ale również zajął drugie miejsce we French Open, US Open i finałach ATP. Rok 2023 w jego wydaniu to jednak rozczarowanie.
9. Naomi Osaka – 12,1 miliona dolarów
Osaka nie rozegrała żadnego meczu towarzyskiego od września 2022 roku, najpierw z powodu kontuzji, a później z powodu ciąży. Po porodzie 25-latka zamierza wrócić na kort podczas styczniowego Australian Open. Osaka, która wychowała się w USA, ale urodziła się w Japonii i reprezentuje ten kraj na arenie międzynarodowej, zarobiła ponad 50 milionów dolarów w każdym z ostatnich dwóch lat.
10. Jessica Pegula – 10,9 miliona dolarów
Pegula trzy lata temu awansowała z 83. miejsca w rankingu WTA Tour w grze pojedynczej na 3. miejsce. Poza boiskiem 29-latka jest założycielką linii produktów do pielęgnacji skóry Ready 24. To także córka miliarderów, właścicieli Buffalo Bills and Sabres, Terry’ego i Kim Pegulów.
Przeczytaj także:
- Najlepiej ubrani tenisiści wszech czasów
- Najsłynniejsze akademie tenisowe świata
- Laver Cup – wyjątkowy turniej tenisowy
- Poznaj najlepiej opłacanych tenisistów 2018 roku