Laver Cup, czyli Puchar Lavera, to międzynarodowy turniej tenisowy, rozgrywany wyłącznie przez mężczyzn. Po raz pierwszy Laver Cup odbył się w 2017 roku z inicjatywy szwajcarskiego tenisisty, Rogera Federera. Ideę turnieju przedstawiono rok wcześniej, a ponadto Amerykańska Organizacja Tenisowa ogłosiła wówczas, że przyłącza się do organizacji turnieju. Rozgrywki swoja nazwę zawdzięczają australijskiemu tenisiście, Rodowi Laverowi.

Formuła turnieju Laver Cup
Laver Cup to turniej o charakterze pokazowym, ale pierwowzorem dla tych rozgrywek był golfowy Puchar Rydera. Zawody w ramach Pucharu Lavera odbywają się co roku, dwa tygodnie po zakończeniu US Open. W turnieju rywalizują tenisiści, którzy należą do Drużyny Europejskiej (6 zawodników) z sześcioma zawodnikami reprezentującymi Drużynę Światową. Pierwsi czterej zawodnicy drużyn wybierani są w oparciu o miejsca rankingowe w klasyfikacji ATP w grze pojedynczej. Z kolei pozostali dwaj zawodnicy z każdej drużyny powoływani są przez kapitanów zespołów. Mecze podczas turnieju Laver Cup różnią się od konwencjonalnych meczów trzysetowych rozgrywanych na ATP Tour. Zawody trwają trzy dni, w ramach których odbywa się dziewięć meczów gry pojedynczej oraz trzy mecze debla. Za zwycięstwo można zdobyć od jednego do trzech punktów. Każde zwycięstwo w meczu pierwszego dnia jest warte 1 punkt, drugiego dnia – 2 punkty, a trzeciego dnia – 3 punkty. Pierwsza drużyna, która zdobędzie 13 punktów, wygrywa turniej. Z tego powodu zwycięzcy mogą zostać wyłonieni dopiero trzeciego dnia. Ponadto każdy zawodnik musi wystąpić w przynajmniej jednym meczu singlowym, a w meczach deblowych muszą grać czterej różni reprezentanci drużyn. W sytuacji remisu między drużynami rozgrywa się decydujący mecz deblowy.

Historia turnieju o Puchar Lavera
Pierwsza edycja Laver Cup odbywała się w dniach 22-24 września 2017 roku. Turniej rozegrano w stolicy Czech, Pradze, na O2 Arenie. Zwycięską drużyną okazała się Drużyna Europejska z Tomasem Berdychem, Marinem Čilićem, Rogerem Federerem, Rafaelem Nadalem, Dominiciem Tomem, a także Aleksandrem Zverevem w składzie. W roku 2018 odstąpiono od organizacji Laver Cup ze względu na odbywające się igrzyska olimpijskie. Warto podkreślić, że od pierwszego turnieju kapitanem Drużyny Europejskiej jest Björn Borg, a Drużyny Światowej – John McEnroe, których nominował na te stanowiska Rod Laver. Oprócz gwarantowanych opłat za uczestnictwo, które są oparte na rankingach ATP graczy, każdy członek zwycięskiej drużyny otrzymuje dodatkowo 250 tysięcy dolarów nagrody pieniężnej. Jednak sam turniej nie wlicza się do sumy punktów graczy w ATP Tour za dany rok.
Laver Cup 2022
23-25 września 2022 roku odbyła się piąta edycja tego międzynarodowego turnieju. Turniej rozegrano na O2 Arenie w Londynie. Wśród zawodników turnieju byli: Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djoković, a także Andy Murray. Pierwszy dzień zmagań był jednocześnie pożegnaniem Rogera Federera. Tenisista swój ostatni mecz rozegrał z Rafaelem Nadalem. Co ważne, w tym roku po raz pierwszy zwyciężyła Drużyna Światowa w składzie: Taylor Fritz, Félix Auger-Aliassime, Diego Schwartzman, Frances Tiafoe, Alex de Minaur oraz Jack Sock, wygrywając z Drużyną Europejską 13-8. Ponadto funkcje kapitanów drużyn w 2022 roku sprawowali ponownie Björn Borg i John McEnroe.

Przeczytaj także:
