Wybrzeże Egejskie, inaczej Turkusowe Wybrzeże, słynie z krystalicznie czystej wody. Plaże w okolicy są dosyć szerokie i czyste, woda w morzu ciepła i spokojna. Z wietrznego szczytu szlaku turystycznego Leleg w Turcji można podziwiać gęste, zalesione wybrzeże opadające stromo do kobaltowego Morza Egejskiego. Tuż poniżej znajdują się starożytne ruiny antycznego miasta Pedasa. Bodrum to miasto na zachodnim wybrzeżu kraju, a zarazem skalisty półwysep na Riwierze Egejskiej.
Dlaczego właśnie Turkusowe Wybrzeże?
Nadmorski kurort przeżywa właśnie najlepsze chwile, odciągając turystów od Saint Tropez i Wybrzeża Amalfitańskiego swoimi nieskazitelnymi wodami, bielonymi starymi miastami i wystawnym jedzeniem. Luksusowe wakacje mogą odbyć się także wiosną lub jesienią – wówczas będziemy mieć do czynienia z mniejszym tłumem i rześką pogodą.
Łaźnie tureckie
W okolicach miasta Bodrum można znaleźć łaźnie tureckie w rozsądnej cenie, które sprawią, że poczujemy się jak milion dolarów. Tradycyjne tureckie zabiegi kosmetyczne polegają na leżeniu na kamiennej płycie, naprzemiennym pocieraniu się ściereczką złuszczającą i spłukiwaniu ciepłą wodą. Skóra po takim masażu będzie miękka i gładka. Na wyspie Karaada znajdziemy jaskinię z siarkowym basenem termalnym i odżywczym dla skóry pomarańczowym błotem.
Wędrówki i sporty wodne
Wielbiciele aktywnego wypoczynku mogą skorzystać ze szlaku wijącego się wzdłuż grzbietów półwyspu Bodrum. Wędrówka w górę pozwala cofnąć się w czasie, prowadząc przez ruiny starożytnych miast. Zbudowali je Lelegowie, pierwsi mieszkańcy tego regionu sprzed około 2700-3000 lat. Turcja chce zachęcić odwiedzających do bardziej aktywnej i opartej na przyrodzie turystyki. Oprócz nowego szlaku turystycznego Bodrum miasto promuje kolarstwo górskie, rafting i żeglarstwo. Ta alternatywna turystyka zyskuje na popularności.
Starożytny amfiteatr i nadmorskie miasta
Półwysep oferuje również wiele atrakcji dla miłośników kultury. Mowa tutaj o teatrze w Halikarnasie. Pochodzący z IV wieku p.n.e. i odnowiony w latach 90. XX wieku półokrągły obiekt nadal jest miejscem koncertów i wydarzeń kulturalnych, które mogą pomieścić nawet 10 tysięcy widzów. Z centrum Bodrum można też dojść pieszo do ruin jednego z siedmiu cudów starożytnego świata. Mauzoleum w Halikarnasie było grobowcem zbudowanym w latach 353-350 p.n.e. dla Mauzolosa, władcy Karii. Kolosalne kolumny i fragmenty kapiteli leżą teraz rozrzucone wśród zarośli, ale małe muzeum daje wyobrażenie o jego pierwotnej świetności. Do niektórych z nadmorskich wiosek można dostać się samochodem lub żaglówką. Dwupiętrowe, bielone budynki mają charakter greckiej wyspy (wyspa Kos jest oddalona tylko o 30 minut promem), choć są nieco bardziej surowe.
Gdzie zjeść w Bodrum?
Pułapki turystyczne w mieście Bodrum kuszą gości widokami na morze. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak udanie się do mieszkalnej części miasta. Tutaj znajdują się restauracje, takie jak Kısmet Lokantası, serwujące typowe dania kuchni tureckiej i Bodrum.
Przeczytaj także:
- Najciekawsze statki wycieczkowe debiutujące tego lata
- Zdobywcy nagrody Star Award Forbes Travel Guide